voip چیست؟

VOIP مخفف پروتکل Voice over Internet است، و یا به صورت رایج تر سرویس تلفن اینترنتی از طریق اینترنت. اگر شما یک اتصال با کیفیت مناسب به اینترنت دارید، می توانید سرویس تلفن را از طریق اتصال اینترنتی خود به جای شرکت مخابرات محلی خود تحویل بگیرید. بعضی از افراد علاوه بر سرویس تلفن سنتی خود از VOIP استفاده می کنند، زیرا ارائه دهندگان خدمات VOIP معمولا نرخ پایینتری نسبت به شرکت های تلفن سنتی ارائه می دهند

چطور کار میکند؟

VoIP از کدنویسی برای تبدیل بسته های صوتی به داده های صفر و یک استفاده میکند و به صورت دیجیتال در بستر وب منتقل میکند، voip با حذف شبکه های مدار سوئیچ برای صدا، و در نتیجه کاهش هزینه زیرساخت های شبکه، توسعه دهندگان را قادر میسازد تا خدمات صوتی را بر روی شبکه های پهنای باند و خصوصی خود ارائه دهند و شرکت ها بتوانند یک شبکه صوتی و داده ای را به کار گیرند.

مزایای Voip

کاهش هزینه ها

کاهش هزینه ها

VoIP در ابعاد گوناگون هزینه ها را کاهش میدهد ، براي مديران شبكه، سيستم تلفن VoIP به اين معني است كه به جاي دو شبكه تنها با يك شبكه روبرو هستند. و با توجه به ویژگیهای شبکه های وایرلس هزینه هرنوع جابجایی را به طور گسترده کاهش میدهد .

دسترسی

دسترسی

شبکه گسترده اینترتت این امکان را به وجود می آورد تا با استفاده از IP Phone ها و softphone در هرنقطه از دنیا بتوان از VoIP استفاده کرد اغلب شركت­هاي تلفني سنتي هزينه سرويس­هاي اضافي را در صورت حساب شما مي­گنجانند. در حالي­كه اگر از سرويس­دهنده­هاي VoIP استفاده كنيد، اين سرويس­ها استاندارد به حساب مي­آيد.

راه اندازی آسان

راه اندازی آسان

در صورتی که شما یک شبکه کابلی آماده داشته باشید و در صدد راه‌اندازی سیستم VoIP باشید، دیگر به‌ازای هر تلفن تحت شبکه، دیگر نیازی به کابل کشی مجدد ندارید. انتقال امکانات IPPBX و یا خطوط PSTN را به مکان‌های دیگر در سیستم های VoIP امکان پذیر است.

نحوه برقراری ارتباط با voip

با سیستم های VoIP به یکی از سه روش زیر می توان ارتباط تلفنی برقرار کرد:

  • ATA (gateway) Analog Telephone Adaptor

    ساده ترین روش برقراری ارتباط VoIP با استفاده از ATA)Analog Telephone Adaptor)ها که gateway هم نامیده می شوند، می باشد. این ابزارها این امکان را به شما می دهند که از تلفن های آنالوگ استاندارد فعلی تان استفاده کنید(اگر هنوز از تلفن های آنالوگ استفاده می کنید). به آسانی می توانید handset استانداردتان را به ATA متصل کنید، سپس ATA را به کامپیوتر یا ارتباط اینترنت تان وصل کنید.

  • IP Phones

    دارای یک کانکتور RJ ۴۵ Ethernet به جای کانکتورهای استاندارد RJ ۱۱ هستند. این تلفن ها تمام نرم افزارها و سخت افزارهای لازم برای برقراری ارتباطات VoIP را به صورت built-in دارند. مستقیمأ به روتر شما وصل می شوند و یک ورودی سریع و مقرون به صرفه به دنیای VoIP فراهم می کنند.

  • کامپیوتر به کامپیوتر

    این روش آسان ترین روش استفاده از تکنولوژی VoIP است. شرکت های زیادی هستند که نرم افزارهای مقرون به صرفه ای ارائه می دهند که می توانید برای این نوع VoIP از آن ها استفاده کنید. معمولاً تنها مبلغی که باید پرداخت کنید فقط هزینه ماهانه ISP است. تمام آن چه که نیاز دارید یک میکروفون،بلندگو، یک کارت صدای مناسب و یک ارتباط اینترنت با سرعت مناسب است.

voip